a

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium natus error sit omnis iste natus error sit voluptatem accusantium.

@2018. Select Theme All Rights Reserved.

góra

Projekty - Granit naturalny

Granit naturalny w połączeniu z innymi materiałami

Granit naturalny i inne materiały – postaw na efektowne połączenia!

Tym, co wydobywa piękno poszczególnych materiałów, jest zestawianie ich z innymi wyrobami. Połączenia różnych materiałów wykończeniowych sprawiają, że podkreślamy ich indywidualne i szczególne cechy. Jednym z najlepszych sposobów na wykończenie przestrzeni wokół domu jest zastosowanie naturalnego granitu. A z czym go najlepiej zestawić? Jaka kompozycja będzie efektowna i uwypukli piękno tego efektownego materiału? Sprawdźmy to!

Granitowe płyty i kruszywa

Płyty granitowe oraz coraz popularniejsze płyty wielkoformatowe z granitu sprawdzają się w połączeniu z powierzchniami wypełnionymi kruszywem. To modne rozwiązanie pasujące do nowoczesnych ogrodów, ale także do klasycznych aranżacji. Sposobów na łączenie tych dwóch materiałów jest wiele. Przykładowo płyty mogą być ułożone bliżej siebie na większej powierzchni, takiej jak chociażby taras (jednocześnie pamiętając o uwzględnieniu fugi, min 5 mm). Natomiast kamienie mogą wypełniać przestrzeń wokół. Będą one stanowiły efektowną ramę dla powierzchni pośrodku.

Granitowe płyty

Pełne elementy z granitu możemy zestawić z ozdobnym kamieniem w celach typowo dekoracyjnych. Taka przestrzeń nie musi być częścią użytkową naszego ogrodu, taką jak chodniki czy alejki. Mogą to być geometryczne wzory wykonane z płytek granitowych. Wypełnienie kamieniem dekoracyjnym przestrzeni pomiędzy nada kompozycji kontrastu. Szczególnie że możemy sięgać po materiały w różnych kolorach, formach i grubościach. Wybór jest ogromny, poczynając od czarnego łupka, a kończąc na białych otoczakach.

Kamień ogrodowy ozdobny zestawiony z gładkimi, geometrycznymi płytami nadaje kompozycji naturalności. Obecność kruszywa pozwala na łatwe wkomponowanie zieleni, takiej jak krzewy. To także sposób na połączenie bliższego otoczenia domu z oddalonymi częściami ogrodu. W tych pierwszych stosujemy płyty, a im dalej w ogród, tym więcej alejek może być wykonanych z samego kruszywa.

Drewno i granit – dwa żywioły

Mało które materiały wykończeniowe tak dobrze do siebie pasują jak drewno i granit naturalny. To bardzo ciekawe połączenie, które może być bardzo wszechstronne. Możemy je zastosować w wielu różnych miejscach wokół naszego domu.

Profesjonalne projektowanie tarasu

Pierwszym z nich jest połączenie desek, z granitową kostką. To oryginalne zestawienie świetnie działa na nasze poczucie estetyki na wielu płaszczyznach. Beżowe, brązowe, a nawet wpadające w czerń odcienie drewna będą mocno kontrastować z szarością granitu. Inną możliwością jest postawienie na monochromatyczną stylizację i wybór drewna w odcieniach szarości – dopasowanych kolorystycznie do granitu. Tu różnica pomiędzy tymi materiałami będzie podkreślana różnymi fakturami powierzchni drewna i granitu. Na zasadzie kontrastu będziemy także postrzegać formaty tych elementów wykończeniowych. Zestawienie długich i wąskich desek z niemal kwadratowym brukiem sprawdzi się idealnie.

Inną opcją jest zastosowanie desek kompozytowych obok naturalnego granitu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić ze sobą te dwa materiały. Deski kompozytowe to materiał, który pod wieloma względami góruje nad drewnem, które to wymaga chociażby regularnej pielęgnacji. Tu ze względu na dostępność różnorodnych wzorów kompozytów, możemy dopasować je zarówno do modernistycznej wilii, jak i klasycznego pałacyku. Taras wykonany częściowo z kompozytu, częściowo z granitu to sposób na efektywne wykorzystanie zalet obu tych materiałów.

Oryginalnym pomysłem jest połączenie płyt granitowych z grubymi, drewnianymi belkami pomiędzy nimi. W tej roli sprawdzą się stare podkłady pod tory kolejowe. To bardzo efektowna kompozycja podkreślająca trwałość, a także ukazująca piękno szlachetnego starzenia się naturalnych materiałów.

Zieleń, która pasuje do wszystkiego

Granit to materiał naturalny. Dlatego połączenie go z szeroko rozumianą zielenią jest zawsze dobrą opcją. Na tle granitu kolory trawy, krzewów i drzew wydają się być intensywniejsze. Natomiast nawet duże powierzchnie wykończone granitem, jak chociażby podjazdy, dzięki bliskiej obecności zieleni nie będą sprawiały wrażenia „kamiennych pustyni”. Klasyczne połączenie zieleni i granitu to pełne podjazdy, chodniki, alejki i tarasy wykończone kamieniem, a wokół trawniki oraz aranżacje z krzewami, kwiatami i drzewami.

Granit naturalny w połączeniu z innymi materiałami

Poza takimi połączeniami można się zdecydować na stworzenie całych powierzchni wykończonych granitem, ale uzupełnionych o zadbane pasy trawy, które, niczym fugi między płytkami, będą podkreślać wzór całej kompozycji.

Istotne detale pięknych połączeń

Miejsca styku różnych materiałów wykończeniowych to obszary wymagające szczególnej uwagi. W przypadku nawierzchni wykończonych granitem to zadanie jest ułatwione. Szeroki asortyment wyrobów z granitu sprawia, że jest to świetny materiał także do wykańczania połączeń z innymi powierzchniami. Krawężniki granitowe, oporniki, oraz palisady z granitu to sposób na zbudowanie trwałych granic pomiędzy trawnikami, terenami zielonymi i fragmentami zasypanymi kruszywem a kostką granitową. Te elementy umożliwiają tworzenie połączeń o zróżnicowanych wysokościach. Natomiast płyty wielkoformatowe z granitu ze względu na swoje wymiary i proste krawędzie w większości aplikacji nie wymagają stosowania dodatkowych łączników na styku z innymi materiałami.

Jak widać, jest wiele sposobów na efektowne połączenia granitu z innymi materiałami. Dzięki tym wskazówkom o wiele łatwiej zrozumieć znaczenie i rolę stosowania różnych materiałów wykończeniowych w projekcie ogrodu i przestrzeni wokół domu.