a

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium natus error sit omnis iste natus error sit voluptatem accusantium.

@2018. Select Theme All Rights Reserved.

góra

Projekty - Granit naturalny

Ogród na dachu - przestrzeń pełna zieleni

Ogród na dachu – przestrzeń pełna zieleni

Ogród to marzenie wielu inwestorów, gdyż stanowi on dodatkową przestrzeń, z której można korzystać każdego dnia. Jedną z alternatyw dla klasycznego ogrodu przy domu, jest zaprojektowanie zielonego terenu na dachu budynku. Jak podejść do tego tematu i czy warto się za niego brać? Dowiesz się z poniższego wpisu.

Ogrody na dachu – sposób na relaks w centrum miasta

Ogrody na dachu są ciekawą alternatywą dla klasycznych balkonów i tarasów. Dzięki nim mieszkańcy wyższych pięter mają szansę stworzenia wspaniałej przestrzeni, idealnej do relaksu i uprawy ukochanych roślin. Poza zielenią w ogrodzie na dachu warto stworzyć miejsce będące przedłużeniem domu – przestrzenią na świeżym powietrzu, w której chce się spędzać wolny czas. Aby było to jednak możliwe konieczne jest jej odpowiednie zaaranżowanie – można do tego wykorzystać np. płytki polerowane granitowe idealne na posadzkę, czy meble, które praktycznie wypełnią przestrzeń i sprawią, że wszyscy będą chcieli odwiedzać Twój ogród na dachu.

Nowoczesne ogrody dachowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Aby zbudować taras na dachu, trzeba wiedzieć, że aby był bezpieczny, musi być odpowiednio zaprojektowany. Wyróżnia się dachy z zielonym ogrodem intensywne, a także ekstensywne, z których pierwsze to takie, które mogą znosić obciążenie do 1000 kg na m2 i można w nich sadzić praktycznie wszystkie gatunki roślin. Natomiast dachy ekstensywne to te, które nie są zbyt wymagające, a wśród pożądanych w nich roślin wymienia się głównie mchy i kostrzewy.

W nowoczesnym ogrodzie na dachu można zastosować jednak nie tylko rośliny, ale choćby kamień ogrodowy dekoracyjny, który pomoże wytyczyć ścieżki lub uformować rabatki. Zanim jednak po niego sięgniesz, warto sprawdzić, jakie obciążenie zniesie dana konstrukcja, aby przestrzeń była w pełni bezpieczna.

Czy na każdym dachu można wybudować ogród?

Niestety prawdą jest, że nie na każdym dachu można wybudować ogród. Rozwiązanie to eliminują bowiem wszelkie strome, spadowe dachy, na których realizacja taka zwyczajnie nie będzie w stanie się utrzymać. Jeśli marzą Ci się ogrody dachowe, musisz być posiadaczem budynku z płaskim dachem. Tylko wtedy jesteś w stanie przygotować tę jakże estetyczną przestrzeń – bez większego trudu stworzysz projekt ogrodu, w którym znajdzie się miejsce zarówno dla sadzonek kwiatów, jak i również dla ogródka warzywnego, czy krzewów owocowych.

Jak zrobić ogród na dachu?

Jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią i chcesz zrobić ogródek na swoim dachu, nic nie stoi Ci na przeszkodzie, jednak aby inwestycja ta była udana konieczne będzie odpowiedzenie sobie na kilka pytań:

Jaki zastosować rodzaj hydroizolacji dachu?

Aby ogród na dachu z jednej strony mógł się prawidłowo rozwijać, z drugiej natomiast nie szkodził budynkowi, konieczne jest jego odpowiednie zaprojektowanie, uwzględniające hydroizolację. Na dachu powinien znaleźć się więc specjalny, odporny na działanie wody i czynniki atmosferyczne materiał, który będzie stanowił zabezpieczenie przestrzeni. Dodatkowo dobrze jest postawić na taką izolację, która nie tylko nie pozwoli przedostać się korzeniom w dane miejsca, ale będzie też odporna na mróz i skrajnie wysokie temperatury.

Drenaż w ogrodzie na dachu

Aby rośliny mogły się właściwie rozwijać, konieczne jest wykonanie drenażu, zwanego też odwodnieniem. Pomoże to uniknąć nadmiernego zatrzymywania się opadów, które byłyby niebezpieczne nie tylko dla uprawianych roślin, ale i całego budynku.

Jaką stosować geowłókninę i warstwę wegetacyjną?

Ogród na dachu podobnie jak ten przy domu może wymagać zastosowania geowłókniny. Nie warto pomijać tego kroku podczas planowania przestrzeni, gdyż jej zastosowanie pomaga oddzielić od siebie drenaż od warstwy wegetacyjnej, więc zmniejsza się ryzyko, że odpływy ulegną zatkaniu, czego efektem mogłoby być zalanie budynku.

Dobrze jest też zamontować warstwę wegetacyjną, której głównym zadaniem jest zatrzymywanie i dystrybuowanie zgromadzonej wody w kolejne miejsca.

Jakie rośliny posadzić na dachu?

Aby stworzyć prawdziwie zielony dach, dobrze jest postawić na takie rośliny, które dobrze się na nim przyjmą. Należą do nich głównie krzewy ozdobne, byliny i liczne trawy, które są w stanie wspaniale uatrakcyjnić otoczenie.

Pielęgnacja zielonego dachu

Decydując się na dach na ogrodzie, powinieneś wiedzieć, że będzie on wymagał pielęgnacji. Poza systematycznym sprzątaniem i konserwowaniem konstrukcji dobrze też pamiętać o dbaniu o glebę, czy nawożeniu sadzonek, co będzie wspierać ich wzrost.

Ile kosztuje ogród na dachu?

Jeśli nie wiesz, ile może wynieść Cię projekt tarasu na dachu, powinieneś wiedzieć, że wiele zależy od jego rozmiaru i zastosowanych do jego budowy materiałów. W zależności od założeń i wykończenia można wskazać kwoty od 300 do nawet 1000 zł za metr kwadratowy. Na cenę wpływać będzie zastosowana termoizolacja, drenaż, płytki tarasowe, a także wybrane rośliny, dlatego dobrze jest podejść do tematu indywidualnie.

Po inspiracje na wykończenie ogrodu na dachu zajrzyj na naszego bloga granitnaturalny.pl, a być może znajdziesz tu patenty, które zechcesz zastosować w swojej przestrzeni.