a

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium natus error sit omnis iste natus error sit voluptatem accusantium.

@2018. Select Theme All Rights Reserved.

góra

Projekty - Granit naturalny

Granitowy zjazd do garażu – jak go wykonać?

Do zaniżonego względem gruntu garażu prowadzi najczęściej zewnętrzny zjazd. To popularne rozwiązanie w niektórych domach i w większości budynków użyteczności publicznej z garażami podziemnymi. Jeśli stoimy przed decyzją czy właśnie w ten sposób zaaranżować garaż w naszym nowym domu, czy budynku firmowym, lub musimy wyremontować istniejący zjazd, to zapewne tematyka tego artykułu będzie nam bliska. A jaką rolę może odegrać granit na idealnym zjeździe do garażu? Sprawdźmy to!

Dla kogo zjazd? Lub podjazd?

To prawda, że większość nowo budowanych domów ma garaże na poziomie terenu. Jednak nie zawsze tak jest. W pierwszej kolejności sięgnijmy do historii architektury w naszym kraju. Domy w stylu kostki, tak charakterystyczne dla okresu PRL-u, wznoszone w latach 60. lub 70. ubiegłego wieku, często mają garaże w piwnicach, które są nieco zaniżone. Wiele takich budynków poddano gruntownym remontom i modernizacjom, dzięki czemu są nowoczesnym, współczesnymi willami. Często pozostawia się w nich układ funkcjonalny z garażem zaniżonym względem gruntu. Innym czynnikiem sprzyjającym występowaniu pochyłej drogi do garażu jest ukształtowanie terenu. Zjazd, lub wręcz przeciwnie – podjazd prowadzący do garażu to cecha szczególna posesji na terenie o dużych spadkach, jak na przykład w rejonach górskich. Na duże garaże zlokalizowane poniżej poziomu gruntu decydują się także Inwestorzy dużych, reprezentacyjnych domów. Takie rozwiązanie pozwala nawet całkowicie ukryć wjazd do garażu. Miejsc postojowych może być dużo – kilka, a nawet kilkanaście – a jednocześnie ta obszerna przestrzeń nie zaburzy i nie wpłynie na bryłę budynku, bo będzie po prostu zlokalizowane poniżej. Zjazdy występują nie tylko na prywatnych posesjach. To przede wszystkim stały element budynków komercyjnych i użyteczności publicznej, gdzie zaplanowano podziemne garaże. Jeśli zależy nam na prestiżu budynku firmowego i chcemy to podkreślić na każdym calu, to zjazd wykończony materiałem z wysokiej półki, takim jak granit, będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż powszechnie stosowany szary beton. Jaki więc powinien być idealny zjazd prowadzący do garażu – w domu lub w firmie? Zobaczmy.
Kostka na podjazd z granitu

Jaka powinna być idealna droga do garażu?

Projektując zjazd do garażu, należy pamiętać o kilku istotnych punktach. Wdrożenie niektórych jest niezbędne, a zastosowanie innych znacząco ułatwia użytkowanie tej przestrzeni. Podstawową sprawą jest kąt nachylenia. Im mniejszy – czyli łagodniejszy – tym lepiej. Jednak zjazd lub podjazd zajmuje wtedy więcej miejsca. Przyjmuje się, że maksymalny i jednocześnie optymalny spadek to 15%. Przy zastosowanie większego spadku konieczne są większe odcinki przejściowe, czyli takie, na których nachylenie jest łagodniejsze. Dzięki temu nie uszkodzimy w samochodzie zderzaków lub podwozia. Przy większym spadku możemy także wykonać w jego nawierzchni poprzeczne, wystające na ok. 2 cm elementy, które zapewnią dodatkowe właściwości antypoślizgowe. Z powodzeniem wykonamy je z elementów granitowych. Ponad to bezpośrednio przed wjazdem do garażu należy zostawić minimum 1 m przestrzeni do wygodnego otwarcia różnego rodzajów bram garażowych. Pozostawienie min. 5 m przestrzeni przed zjazdem pozwoli na wygodne zaparkowanie samochodu przed zjazdem. Poniższa ilustracja obrazuje te zasady.

Dlaczego granit to najlepszy materiał na zjazd do garażu?

Wszelkiego rodzaju nawierzchnie przeznaczone do ruchu kołowego muszą być wytrzymałe. To oczywiste. Jednak każda nachylona płaszczyzna, jest narażona na oddziaływanie obciążeń od kół pojazdów, które rozkładają się w nieco inny sposób niż w przypadku poziomych powierzchni. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowanie podłoża i uwzględnienie wymogów, które między innymi przytoczono powyżej.

Na zjazd tak samo jak na każdą inną nawierzchnię wpływają warunki pogodowe. Nie mogą one doprowadzić do uszkodzenia okładziny zjazdu. Dobrze by nawierzchnia, po której poruszają się auta, była odporna na plamy i zabrudzenia, zarówno te nanoszone przez opony jak i te powstające w wyniku wycieku oleju. Nawierzchnia zjazdu lub podjazdu musi też być antypoślizgowa, o czym już wspominaliśmy w tym artykule.

Wszystkie te założenia spełniają okładziny z granitu. Świetnym materiałem do wykonania zjazdu jest, chociażby kostka granitowa. Jej niewielki format umożliwia tworzenie łagodnych przełamań, a nawet wyłożenie zjazdów na planie łuku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać płyty granitowe, nawet wielkoformatowe. Miejsca przełamania warto wtedy zaplanować na łączeniach poszczególnych elementów. Granitowe płyty o dużym formacie można też zestawić z mniejszymi elementami, takimi jak kostka. Jeśli nie decydujemy się na pełne mury oporowe, to boki zjazdów możemy zaaranżować przy użyciu palisady granitowej. To sposób na efektowne i trwałe wykończenie skarp wokół tej przestrzeni. Nasz zespół projektowy odpowiedzialny za pakiety projektowe wykona dla Państwa nie tylko aranżacje ogrodu wokół domu, ale zaprojektuje także wygodny i efektowny zjazd i całą strefę wjazdową do garażu. Zapraszamy do wykorzystania naturalnego granitu przed garażem i nie tylko.