a

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium natus error sit omnis iste natus error sit voluptatem accusantium.

@2018. Select Theme All Rights Reserved.

góra

Projekty - Granit naturalny

Drobna kostka czy duże płyty – z czego wykonać ścieżki i podjazd?

Czeka Cię budowa podjazdu koło domu i nie wiesz, czy lepiej przysłuży Ci się kostka granitowa, czy też duże płyty? A może rozważasz jeszcze inne materiały? W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję!

Kostka i płyty brukowe – niezawodny materiał podczas projektowania nawierzchni wokół domu

Kostka brukowa to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na wyłożenie całej przestrzeni wokół domu. Jest ona bardzo wytrzymała, więc sprawdzi się zarówno na chodniku, jak i na podjeździe. Do tego jest jedną z lepszych opcji, jeżeli chodzi o utwardzanie czy wyrównywanie powierzchni. Nie oznacza to jednak, że tylko taki rodzaj materiału jest dobrą opcją. Płyty brukowe spełniają dokładnie te same funkcje i są równie wytrzymałe. Oczywiście istnieją pewne różnice między jedną a drugą propozycją, jednak z pewnością nie dotyczą one trwałości. Co więc obejmują?

Kostka brukowa czy płyty brukowe – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Tym, co przemawia na korzyść dużych płyt, jest z pewnością fakt, że ich układanie trwa krótko, a podjazdy tego typu są mniej wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Jednak, żeby wykorzystać duże płyty chodnikowe, musisz mieć sporą powierzchnię podłoża, która ma niezbyt skomplikowany kształt. W przypadku projektów, gdy pojawiają się alejki z łukami czy trzeba coś obłożyć dookoła, zdecydowanie lepiej sprawdzi się drobna kostka brukowa, która jest bardziej precyzyjna i daje się ułożyć nawet w trudno dostępnych miejscach bez przycinania.

Z jakich materiałów wykonać podjazdy przed domem i ścieżki koło domu?

Jeśli chodzi o wykonywanie podjazdów czy ścieżek, to oczywiście masz do wyboru wiele różnych opcji. Kostka brukowa, np. jasnoszara kostka Strzegom i płyty granitowe, takich marek jak Kośmin, Pedra czy Vanga świetnie się do tego nadadzą, ale to nie wszystko. Możesz też postawić na:

  • naturalny kamień – najdroższy, a zarazem najbardziej efektowny materiał, który wymaga dużego skupienia na pielęgnacji;
  • bruk klinkierowy – charakteryzuje się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością;
  • klinkierową cegłę brukową – dobrze sprawdzającą się wokół domu;
  • płytę chodnikową na podjazd z betonu – również są trwałe, ale nie każdy rodzaj poradzi sobie z częstą eksploatacją;
  • płytę ażurową – sprawdzającą się u osób, które uwielbiają podjazdy zielone;
  • żwir, np. granit lub grys – alternatywa dla płyt czy kostki, które trzeba układać, którą można bardzo szybko wysypać.

Jaki kolor nawierzchni wybrać?

Wybór, jeśli chodzi o kolory i wzory nawierzchni, jest ogromny, dlatego z pewnością znajdziesz idealną opcję dla siebie. Kolor płyt czy kostki najczęściej dopasowuje się na dwa sposoby.

Do elewacji domu

Jeżeli np. ściany domu pomalowane zostały na szaro, dobrze jest dobrać materiał również w tego typu odcieniach. Nie musi być taki sam, ale najlepiej zadbać, aby tonacja była podobna. Np. płyta granitowa jasnoszara Pedra dobrze wygląda z grafitową farbą. Jeśli z kolei masz dom w kolorze białym, możesz naprawdę zaszaleć. Każdy kolor kostki czy płyt będzie prezentował się rewelacyjnie. Zwróć uwagę np. na takie, które imitują marmur lub opcje w mocnych barwach, które ożywią całą posesję. Najpopularniejsze odcienie obecnie to wszystkie odmiany beżu i brązu, do których pasuje elewacja w kolorze brązowym, białym, kremowym czy tzw. kawa z mlekiem.

Do elementów wykończeniowych

Drugą opcją jest dopasowywanie koloru nawierzchni do poszczególnych elementów domu, np. do dachu, okien czy koloru drzwi i bramy garażowej. Jeśli są utrzymane w granacie lub czerni, śmiało możesz wybrać płytę granitową jasnoszarą Strzegom albo kostkę grafitową Gabro lub lekko czerwoną Rosa. Jeżeli natomiast są raczej w kolorze brązowym, postaw na beże. Masz białe elementy domu? Śmiało możesz wybrać np. płyty czerwone!

Warto także wspomnieć, że jeśli planujesz ścieżki w ogrodzie, to powinny być one także spójne z aranżacją tej przestrzeni. Jest ona utrzymana w klimatach boho? Z pewnością lepiej wyglądać będzie nawierzchnia w ciepłej tonacji niż np. zimny grafitowy granit. Jeżeli z kolei stawiasz na nowoczesność i minimalizm, to w grę wchodzić będzie kostka granitowa czarna Szwed lub szara. To, co jest istotne w przypadku ozdobnych ścieżek wokół domu, które wchodzą aż do ogrodu, to ich dopasowanie do tarasu, altany czy ogrodu zimowego, jeżeli takie elementu posiadasz.

Przestrzeń użytkowa wokół domu – jak o nią dbać?

Niezależnie od tego, czy Twój podjazd wypełni kostka brukowa, płyty granitowe czy ażurowe, trzeba będzie o niego dbać. Tak jak wspomnieliśmy, wypełnienie przestrzeni dużymi płytami, to dobry pomysł, jeśli nie chcesz napracować się przy czyszczeniu. Tego typu nawierzchnię wystarczy umyć od czasu do czasu i usunąć przebijające się chwasty (których jest stosunkowo niewiele). W przypadku podjazdu z kostki granitowej, walki z niechcianymi roślinami na pewno będą odbywać się częściej. Dobrze jest mieć sprawdzone środki eliminujące. Przed pierwszym użyciem upewnij się jednak, że nie zniszczą nawierzchni. W przypadku płyt ażurowych niezbędne jest częste przycinanie i dosiewanie trawy znajdującej się wewnątrz, a jeśli chodzi o żwir, to również trzeba walczyć z chwastami oraz dość często go dosypywać. Z pewnością, jeśli chodzi o podjazd lub ścieżki z kostki czy płyt, zbawienna może okazać się myjka ciśnieniowa, dzięki której w kilka minut można wyczyścić całą przestrzeń.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi poznałeś różne alternatywy dla kostki brukowej i bez trudu zdecydujesz, czy to właśnie ona znajdzie się w Twoim projekcie podjazdu do domu.