a

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium natus error sit omnis iste natus error sit voluptatem accusantium.

@2018. Select Theme All Rights Reserved.

góra

Projekty - Granit naturalny

Podjazd granitowy

Jak wykorzystać granit w nowoczesnym ogrodzie?

Od lat coraz większą popularność zdobywa architektura w nowoczesnym wydaniu. Zgodnie z tym trendem są urządzane wnętrza mieszkań i domów. Nowoczesny wygląd cechuje także zewnętrzną bryłę budynków. Domy w odświeżonym stylu modernistycznym, współczesne stodoły mieszkalne, płaskie dachy ze sporymi nawisami, czy duże przeszklenia – to wszystko tworzy spójną całość z nowoczesnymi wnętrzami. Do tego zestawienia powinno pasować także otoczenie. Jak więc urządzić nowoczesny ogród? Jak pomoże nam w tym naturalny materiał, jakim jest granit? Zobaczmy.

Charakterystyczne cechy nowoczesnego ogrodu

Zanim omówimy zastosowania granitu w ogrodzie, warto przyjrzeć się założeniom, jakie powinien spełniać nowoczesny ogród. Poznajmy je:

  • Postaw na proste linie. Poszczególne obszary nowoczesnego ogrodu, takie jak trawniki, skwery z krzewami, tarasy, chodniki, podjazdy, lepiej jest planować w granicach prostych linii. Oczywiście łuki nie przekreślają nowoczesnego charakteru przestrzeni, jednak w większości przypadków kojarzą się z klasyczną aranżacją ogrodu. Proste linie powinny charakteryzować to, co jest sztucznym tworem, np. granitowe ścieżki, czy podjazdy. Natomiast samą roślinność pozostawmy w niezmienionej, naturalnej postaci. Przycinane pod linijkę żywopłoty przywodzą na myśl francuskie, a nie nowoczesne ogrody.
  • Zastosuj elementy małej architektury. Kwiaty, krzewy i drzewa otocz mniejszymi i większymi murkami. Jeśli na działce występuje nachylenie terenu, to je wykorzystaj. Wprowadź do ogrodu kilka poziomów oddzielonych murkami oporowymi, a połączonych schodami. Zaplanuj wbudowane siedziska, czy zaniżoną w terenie strefę wypoczynku, w której można zaaranżować, chociażby otwarte palenisko. Więcej o pomysłach na ogrodową strefę relaksu można przeczytać w naszym poprzednim artykule.
  • Mniej znaczy więcej – wybierz minimalizm. Ogród nowoczesny to uporządkowana przestrzeń. Nie stosuj w nim zbyt dużej ilości rodzajów roślin. Nowe nasadzenia w postaci krzewów i kwiatów należy pogrupować. Materiały wykończeniowe powinny być spójne, także pod względem kolorystycznym. Wybierz takie barwy jak szarość i biel.
  • Dodaj do ogrodu grę świateł. Oświetlenie zewnętrzne pełni ważną rolę. Po zmroku subtelne podświetlenie zmienia charakter ogrodu. Podkreśla piękno roślin i fakturę materiałów wykończeniowych. Natomiast za dnia nowoczesne oprawy oświetleniowe są efektowną ozdobą przestrzeni.

Oczywiście pamiętajmy, że nie ma jednego, uniwersalnego wzoru na ogród dopasowany do nowoczesnej architektury. Wybierajmy to co nam się podoba. Nie bójmy się też odważnych, na pozór odstających od całej koncepcji rozwiązań proponowanych przez projektantów. Mogą one sprawić, że cała kompozycja nabierze wyjątkowego charakteru.

Naturalne materiały w nowoczesnym ogrodzie

Niektórym nowoczesny sposób na urządzanie przestrzeni może się kojarzyć z zastosowaniem sztucznych materiałów i tworzyw. Nie jest to jednak prawdą. Nowoczesny ogród to dużo naturalnych materiałów, ale w nowoczesnym wydaniu. Surowe materiały, takie jak granit naturalny podkreślą minimalistyczny charakter przestrzeni. Szara barwa tego szlachetnego materiału świetnie komponuje się z elewacjami nowoczesnych budynków. Jak więc wykorzystać granit w nowoczesnym ogrodzie? Poznajmy kilka inspiracji.

  • Zgodnie z podanymi w pierwszej części artykułu założeniami przestrzeń nowoczesnego ogrodu dobrze jest uporządkować z pomocą dodatkowych murków i donic. Można je wykonać z trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne obrzeży. Oporniki granitowe, takie jak chociażby te na poniższej fotografii, pozwalają na zaaranżowanie wyjątkowych kompozycji. Ciemna barwa granitu stanowi tło dla kolorowych roślin – zielonych wiosną, a złotych jesienią.
Donice z oporników granitowych
  • Płyty wielkoformatowe z granitu to nowoczesny materiał. Efektowny, duży format sprawdzi się nie tylko na większych przestrzeniach. Z jego pomocą można zaaranżować podjazdy, ścieżki, czy tarasy. Ciekawie mogą wyglądać schody o łagodnym nachyleniu ze stopniami z płyt wielkoformatowych. Takie płyty można układać z zachowaniem niewielkich odstępów, lub wręcz przeciwnie. Kilkunastocentymetrowe przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami, wypełnione np. ozdobnym kamieniem ogrodowym, lub kostką brukową, podkreślą elegancję tego materiału.

O czym warto pamiętać w nowoczesnym ogrodzie?

Nowoczesny ogród powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także funkcjonalny. Warto by ta przestrzeń była zautomatyzowania i ewentualnie zintegrowana z instalacją inteligentnego domu, jeśli tak ową posiadamy. W takim ogrodzie dobrze jest przewidzieć instalację nawadniającą, miejsce dla kosiarki samojezdnej, oraz wspomniane oświetlenie. Należy także wydzielić strefy, na przykład do wypoczynku, a ich ilość dostosować do powierzchni ogrodu. Zaprojektowanie nowoczesnego ogrodu może być wyzwaniem. Na szczęście przystępne cenowo pakiety projektowe są na wyciągnięcie ręki. Nasi architekci posiadają ogromne doświadczenie w projektowaniu nowoczesnych ogrodów z zastosowaniem granitu i nie tylko.