a

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium natus error sit omnis iste natus error sit voluptatem accusantium.

@2018. Select Theme All Rights Reserved.

góra

Projekty - Granit naturalny

Ogrodowa strefa relaksu

Ogrodowa strefa relaksu – jak ją urządzić?

Posiadanie własnego ogrodu wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Jednak korzyści jest znacznie więcej. Możliwość spędzania czasu poza domem, w otoczeniu zieleni, to świetny sposób na relaks. Dla wielu ogród to ulubione miejsce do grillowania i spędzania czasu z bliskim. Dla dzieci to bezpieczne miejsce do zabaw i gier. A nawet wtedy, kiedy pogoda nie sprzyja, a my jesteśmy w pomieszczeniu, możemy się cieszyć widokiem własnej ogrodowej strefy relaksu za oknem.

Taras – niezbędny w każdym ogrodzie?

Zdecydowanie najpopularniejszym miejscem relaksu w ogrodzie są różnego rodzaju tarasy. Najczęściej urządzamy je zaraz przy domu. Dzięki temu mamy do nich łatwy dostęp ze strefy dziennej. Tarasów może być kilka. Wtedy na tym dostępnym z salonu można urządzić strefę wypoczynkową. Warto wyposażyć ją w wygodne siedziska. Mogą to być ławki z miękkimi poduszkami, fotele, kanapy, lub inne meble przeznaczone do zewnętrznego użytku. Przydadzą się również mniejsze stoliki do odstawienia napojów i przekąsek.

Taras, na który trafiamy, wychodząc z jadalni lub kuchni, warto zaaranżować na zewnętrzne miejsce biesiadowania. Tu niezbędnym elementem wyposażenia będzie oczywiście stół. Im większy, tym lepiej. Dzięki temu będziemy mogli ugościć więcej osób. Rozmiar stołu zależy od miejsca, jakim dysponujemy. Najczęściej zewnętrzne jadalnie mogą pomieścić znacznie więcej gości, niż te wewnętrzne. Wspólne grilowanie i spotkania ze znajomymi i rodziną to nie jedyne okazje, by wykorzystać taki taras. Nawet codzienne śniadania, czy kolacje po ciężkich godzinach pracy smakują lepiej na świeżym powietrzu.

Jeśli dysponujemy dostatecznie dużą powierzchnią tarasu, to z całą pewnością warto wyposażyć się w kilka wygodnych leżaków. Opalanie się, czy lektura książki w promieniach słońca to kolejna sposobność na odpoczynek we własnej, ogrodowej strefie relaksu.

Alternatywne miejsca wypoczynku w ogrodzie

Przydomowy taras to nie jedyne rozwiązanie na strefę wypoczynku. Taras równie dobrze możemy urządzić pośrodku zielonego trawnika. W takim przypadku ciekawym pomysłem jest wyniesienie jego powierzchni nieco ponad resztę ogrodu. Wystarczy wysokość pojedynczego stopnia. Ten zabieg wydzieli i wyróżni tę strefę. Nada jej bardziej reprezentacyjnego charakteru.

Inną opcją jest zaaranżowanie tak zwanego patio. Choć to nie do końca poprawna nazwa, to jest obecnie dość powszechnie stosowana. Służy do określenia miejsca w ogrodzie, lub przy domu, które jest otoczone siedziskami, ścianami budynku, lub innymi elementami małej architektury. Pośrodku takiej przestrzeni warto zlokalizować niewielką fontannę, palenisko, czy biokominek. Całość może być zaniżona w terenie. Wtedy do tej strefy będzie prowadziło kilka stopni. Całość nabierze niezwykle przytulnego charakteru i klimatu. Wieczór spędzony w takim miejscu może być bardzo przyjemny.

palenisko w ogrodzie
Projekt miejsca na odpoczynek, ognisko.

Trwała, granitowa nawierzchnia w strefie wypoczynkowej

Na wygląd, komfort użytkowania i trwałość ogrodowej strefy relaksu ma wpływ wybór materiału, z jakiego zostanie wykonana. Tarasy i patia muszą być wytrzymałe. Zmieniające się warunki pogodowe nie mogą im zaszkodzić. Dodatkowo muszą być odporne na intensywne użytkowanie. Jeśli na naszym tarasie stanie grill to dobrze by nawierzchnia wokół niego była odporna na plamy i tłuste zabrudzenia.

Świetnym materiałem do wykonania tarasu są płyty granitowe. To niezwykle trwały, naturalny materiał. Co równie ważne, jego powierzchnia jest przyjemna i można ją użytkować nawet na boso. Płyty są docinane do modnych formatów. To także bardzo wszechstronna i uniwersalna okładzina. Dzięki temu niezależnie czy urządzimy nasz taras w nowoczesnym, czy klasycznym stylu, naturalny granit będzie pasował i podkreślał piękno całej aranżacji. 

Z granitu można tworzyć nie tylko nawierzchnię tarasu. Schody granitowe sprawdzą się jako bezpieczna droga do zaniżonej strefy wypoczynkowej lub zejście z tarasu. A co z siedziskami w patio i innymi elementami małej architektury? Tu również sprawdzi się granit. Jest on materiałem, któremu można nadać wiele form. Natomiast palisady granitowe zdadzą egzamin jako wykończenie krawędzi tarasu czy schodów. Można z nich tworzyć także inne elementy wyposażenia w naszym ogrodzie.

Jaka powinna być ogrodowa strefa relaksu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Powinna być ”nasza”. To nam powinna się ona podobać. Jednak niezależnie od indywidualnych preferencji, warto pamiętać o kilku sprawach, które przełożą się na wygodę użytkowania. Planując wykonanie tarasu czy innego miejsca do relaksu w ogrodzie, uwzględnijmy następujące czynniki i oceńmy, na których nam zależy:

  • nasłonecznienie,
  • zadaszenie, zacienienie,
  • widok, jaki będziemy mieć z miejsca odpoczynku,
  • bliskość granic działki, co może się przekładać na bliskość na przykład ruchliwej ulicy,
  • roślinność w najbliższym otoczeniu,
  • łatwość utrzymania porządku. Pod drzewami i w otoczeniu krzewów może to wymagać dodatkowej pracy
  • przyłącze wody do zlewozmywaka w ewentualnej kuchni lub barze ogrodowym,
  • podłączenie elektryczne do oświetlenia lub do gniazd sieciowych.

Jak widać, jest wiele czynników niezbędnych do uwzględnienia. Na szczęście mogą nam w tym pomóc profesjonaliści. Nasze pakiety projektowe obejmują zaprojektowanie efektownej i wygodnej przestrzeni do relaksu w naszym ogrodzie marzeń.